18 ADET İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI

18 ADET İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI
Bu içeriğe oy verin!

Resmi gazetede yayınlanan sağlık uygulama tebliği ile başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan 18 adet ilaç geri ödeme listesine alındı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“SGK hizmetlerinin en önemlilerinden birisi de hastaların tedavisinin vazgeçilmez bir parçası olan ilaçların temini konusudur. Bu bağlamda, bugüne kadar sağlık konusunu bir maliyet unsuru olarak görmeyen bir anlayışla hareket ettik.

Resmi gazete de yayınlanan Sağlık uygulama tebliği ile başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan 18 adet ilaç geri ödeme listesine aldık. Yayımlanan sağlık uygulama tebliğinde Listeye yeni ilave edilen ilaçlar; akciğer kanseri, multiple skleroz, Atipik Hemolitik Üremik Sendrom (aHÜS), Paroksimal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH), aktif ankilozan spondilit, plak psoriasis, aktif psoriatik artrit, anal fissürlere bağlı ağrıların tedavisi, narkolepsi ve obstrüktif uyku apnesi tedavilerinde kullanılmaktadır.

Böylece 2017 yılının 2. Döneminde itibaren yaklaşık 100 adet ilaç geri ödeme listesine alınmıştır. Bu ilaçlardan bir kısmı da daha önce TEB aracılığı yurt dışından temin edilen ilaçlardı.”

Geri Ödemeye Alınan ilaçların bazıları ve kullanım alanları şöyle;

* VERXANT: Aktif ankilozan spondilit, plak psoriasis, aktif psoriatik artrit (cilt ve eklem romatizmal hastalıkları)

* XALKORİ: Akciğer kanseri

* TAGRİSSO: Akciğer kanseri

* ALECENSA: Akciğer kanseri

* ZYKADIA: Akciğer kanseri

* IRESSA: Akciğer kanseri

* SOLIRIS: Atipik Hemolitik Üremik Sendrom (aHÜS) ( kan hücreleri ve böbrek hücreleri hasarı hastalığı) ve Paroksimal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH) kan hücrelerinin parçalarak idrarla atılması

* OCREVUS: Multipl Skleroz ( beyin ve omurilikte beyaz leke hastalığı)

* NUVIGIL: Narkolepsi ( gündüz aşırı uyku hali) ve obstrüktif uyku apnesi ( gece nefes durması hali)

* DOPADEX: Parkinson hastalığı

280 kez toplamda, 5 kez de bugün okundu.