300 KİLO KAÇAK BALIĞA EL KONULDU

300 KİLO KAÇAK BALIĞA EL KONULDU
Bu içeriğe oy verin!

İlimizde 1 Nisan – 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında uygulanan su ürünleri av yasağı denetimleri kapsamında, yaklaşık 300 kg sazangiller familyasına ait kaçak balık yakalandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdür Yardımcısı Vedat Ergün; “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Su Ürünleri Denetim Ekipleri ile Emniyet Kolluk kuvvetlerince yapılan denetimde, Maden ilçesindeki kontrol noktasında yaklaşık 300 kg sazangiller familyasına ait kaçak balık yakalandı. Yapılan denetimde kaçak avcılık sonucu elde edilen balığı nakleden iki şahsa 1380 sayılı yasa gereği yasal işlem uygulandığını söyledi.

Ergün, “Bu seneki av yasağı kontrollerini drone ile yaptık, bu nedenle kaçak balık avlanmasında ciddi oranda düşüş oldu. Su ürünleri denetim ve kontrol ekipleri, Emniyet ve Jandarma ile koordineli olarak gelen ihbarları yirmi dört saat denetim esasına göre değerlendiriyoruz. Halkımızın av yasağına uymayanları 155-156 ve 2411616 nolu telefonlara ihbar edebilecekler” dedi.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hacı Paşa Tuğyan 1 Nisan – 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında devam eden balık avlanma yasağının önemine de değinerek; “Yasağa uyulmaması geleceğimizi yok etmek anlamına geliyor. 3 kg ağırlığındaki bir balık 500 bin ile 1 milyon arasında yumurta oluşturuyor. Bu yumurtalar bir sonraki sene binlerce balık demek. Vatandaşlarımızdan ricam, kaçak balık avlayanlara fırsat vermeyerek ilgili yerlere gerekli ihbarları yapmalarıdır. Bizler çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Balıkçılık ve Su Ürünleri şubesi olarak özverili çalışmalarından dolayı ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

 

453 kez toplamda, 9 kez de bugün okundu.