İYİ TARIM UYGULAMALARI HIZLA GELİŞİYOR

İYİ TARIM UYGULAMALARI HIZLA GELİŞİYOR
Bu içeriğe oy verin!

Çevreye duyarları, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, doğal kaynakları korumayı hedefleyen, izlenebilirlik ve gıda güvenliğini sağlayan tarımsal üretimin yapılması olan İyi Tarım Uygulamaları hizmet içi eğitimleri başladı.

Eğitimin açılışına; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat Güllüoğlu, İl Müdürü Turan Karahan İl Müdür Yardımcısı, Kurum ve Şube Müdürleri, STK Başkan ve temsilcileri, BÜGEM Temsilcileri Fehmi Mert,  Birol İmeci,  Aylin Velioğlu,  Alper Şahin ile çok sayıda teknik personel katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Karahan; “İlimiz Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ve Malatya illeri arasında, geçit kuşağı bölgesinde bulunan, iklimi, coğrafyası ve toprak yapısı ile tam bir tarım ve hayvancılık şehri. Modern kesimhanelerin, et işleme tesislerinin bulunduğu besi sektörünün de çok geliştiği bir il. Bakanlığımızın yapmış olduğu kırsal kalkınma destekleri ile dönemlik 5,5 milyon kapasiteye ulaşmış olan kanatlı sektörü ile sayılı iller arasında. Ağın ilçesindeki badem adalarının oluşmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde badem üreten iller arasında önemli bir yerde olacak. Bermaz Ovasında, ovaya has olan Bermaz diğer adıyla gezin fasulyesinin organik yetiştiriciliğine yönelik olan proje ile fasulyemizi sadece Türkiye’de değil dünyaya da tanıtacağız. Ayrıca üç tarafı sular ile çevrili, 68 bin hektar su yüzeyine sahip ilimiz iç sularda %17’lik oran ile Türkiye’de en fazla alabalık üretimi yapan ildir.”

Sağlıklı Ürünlerin Önemi Her Geçen Gün Artıyor…

“İlaç kalıntısı olmayan, insan sağlığına zarar vermeyen ürünlerin önemi her geçen gün artıyor. Bakanlığımız yapmış olduğu iyi tarım ve organik tarım eğitim ve çalışmaları ile sektörü hızlı bir şekilde geliştiriyor. Bu kapsamda İlimizde düzenlenen ve dört gün sürecek olan İyi Tarım Uygulamaları Hizmet İçi Eğitiminin İlimizde düzenlenmesine vesile olan daire başkanıma teşekkür ediyorum. Düzenlemiş olduğumuz eğitimin başta ilimiz olmak üzere, ülke tarımı ve ekonomisine hayır ve bereket getirmesini diliyorum” dedi.

İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat Güllüoğlu ise “Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması insanların yeterli ve dengeli beslenmesi ülkelerin en önemli sorunlarından biri haline geldi. Sorunun çözümünde ülkeler mevcut kaynakların verimli kullanılması, alternatif gıda kaynakları ve üretim teknikleri ile ilgili çalışmalara hız vermek zorunda kalmıştır. Ülkeler tüketicilerin artan gıda ihtiyaçlarını karşılamak için verimi arttırmaya yönelik, çevreye zarar vermeyen güvenilir gıda üretimini sağlayan tarımsal politikalar yürütülmeye başlanmıştır.

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde İyi Tarım Uygulamaları 2007 yılından itibaren Bakanlığımız tarafından yetkilendirilen, Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşlarına yetkilendirme yapılarak sertifikalı üretime başlanmıştır” şeklinde konuştu.

Güllüoğlu konuşmasının devamında; Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları Eğitiminin düzenlenmesinde emeği geçen başta İl Müdürü Turan Karahan olmak üzere tüm teknik personele teşekkür ederek, eğitimin ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diledi.

 

107 kez toplamda, 1 kez de bugün okundu.