VALİ KALDIRIM, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİREN HARPUT’TA İNCELEMELERDE BULUNDU

VALİ KALDIRIM, UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİREN HARPUT’TA İNCELEMELERDE BULUNDU
Bu içeriğe oy verin!

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, öğlenden sonra ki mesaisini geçen hafta UNESCO Dünya Mirası listesine giren Tarihi Harput Mahallesi’ne ayırarak restorasyonu devam eden yapıtlarda incelemelerde bulunarak geçirdi.

Harput Jandarma Karakolunu ziyaret eden ve tarihi mahallede bulunan esnaflar başta olmak üzere birçok vatandaş ile yakından ilgilenen Vali Kaldırım, taziye ziyaretlerini de unutmadı.

Kadim kent Harput’ta ki ziyaretlerine 81 yaşında vefat eden Mustafa Ercan’ın ailesine taziye ziyaretinde bulunarak başlayan Vali Kaldırım, ardından Harput Jandarma Karakolunu ziyaret ederek Mehmetçiklerimize hem moral verdi, hem de Harput’un trafik ve asayiş durumu ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

“Esadiye Camii’ni Eski Günlerine Tekrar Kavuşturacağız”

Jandarma Karakolu ziyaretinin ardından restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Tarihi Esadiye Camii’nde incelemelerde bulunan Vali Kaldırım burada yaptığı açıklamada, “Malumunuz olduğu üzere ilimizin yoğun gayretleri sonucu kadim Harput dünyanın en prestijli listesi UNESCO dünya mirası listesine girerek dünyanın sayılı kültür ve turizm destinasyonlarından birisi oldu. Biz bu mekânın markalaşması ve dünyaya tanıtılması için yoğun faaliyetlerde bulunuyoruz. Cidde, Dubai, Paris, Berlin ve değişik fuarlarda yoğun tanıtım etkinlikleri yaptık. Ağustos ayında Tokyo’ya çıkarma yapıp Gastronomi, Kürsübaşı, Harput Musikisi, mehter gösterileri gibi aktivitelerle tam bir tanıtım şöleni yapacağız. Bir yandan bunları yaparken biryanda yoğun bir şekilde altyapı ve restorasyon çalışmaları yapıyoruz. Bunlardan birisi olan 13. Yüzyılda Artuklu ve Selçuklular tarafından yapılan fakat günümüze kadar sadece kapısı ve iki mihrabı ulaşmış Tarihi Esadiye Camii’ni ayağa kaldırmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile beraber ortak çalışma yürütüyoruz. Yakın zamanda Esadiye Camii ve içerisinde bulunan çilehane ile külliyeyi tarihi hüviyetine uygun olarak restore ederek halkımızın ve inanç turizminin hizmetine sunacağız” dedi.

 

155 kez toplamda, 9 kez de bugün okundu.